Proč se nám stále rosí plastová okna?

Proč se nám stále rosí plastová okna ?

V současné době je cca 90% našeho bytového fondu po komplexní opravě, tzn. jsou vyměněna stávající dřevěná okna za okna plastová a dům je zateplen kompaktním zateplovacím systémem.

V průběhu předešlého zimního období jsme se však setkávali s nadměrným množstvím výskytu rosení nových plastových oken, což mělo za následek tvoření vlhkosti na parapetech případně na ostění oken.

Tímto článkem bychom chtěli znovu zdůraznit a připomenout jak řádně užívat byt v zimním období.

Nevhodným užíváním bytu vzniká kondenzace na oknech, která je tvořena srážením drobných kapiček vody na předmětech, jejichž povrchová teplota je nejnižší. 

Při výměně starých oken za nová, dochází k lepším izolačním vlastnostem a proto také k horšímu odvodu vlhkosti. Ta vzniká při vysychání nově zaizolovaných ostění. Tato záležitost se vždy projeví především na podzim a v zimě, kdy dochází ke kondenzaci par a na spodních částech okna v interiéru (tam je tepleji) se začne objevovat orosení. Také v rohových částech stěny u okna pomaleji stěna vysychá.

Z toho důvodu doporučujeme  intenzivní  větrání, kdy se doporučuje využívat mikroventilace (mimo v období pod bodem mrazu 0 C), která je v oknech vlastně součástí. Systém mikroventilace zajišťuje cirkulaci vzduchu, aniž by prostor bytu byl odvětráván naplno otevřeným oknem a docházelo k mnohem větší ztrátě tepla. Dávejte rovněž pozor na to, aby topným tělesům pod okny nebyla dána nějaká výrazná překážka, protože teplo stoupá vzhůru a tak by muselo překážku tak zvaně „ obtéct“. Tepelný odpor nedolehne pak na spodní část okna, sklo se nezahřeje a tím pádem se orosí. Ani zaklopené žaluzie po většinu dne nejsou tím nejlepším, neboť zabraňují přístupu tepla na sklo!

Ze zkušeností zase víme, že výměnou starých oken za nová, skvěle těsnící okna, vedou k ukončení „nedobrovolného větrání“ – různé škvíry, netěsnosti, tedy i malý průvan v bytě. Ví se, že v bytě vzniká vlhkost, nejvíce v zimním období, a to vařením, koupáním, ale                  i společným setkáním více osob v bytě. Jedna osoba vydá v průběhu jedné hodiny do okolního vzduchu bytu 50-100 g vody, dvě spící osoby vydýchají za noc 1,5 až 2 l vody. Do vzduchu se dostává i všechna voda, která se používá na zalévání květin. Znamená to tedy – zajistit větráním výměnu nejméně 15 m3 vzduchu na osobu při klidové aktivitě.

Je třeba mírně topit stále a také větrat!! Stačí krátkodobé větrání několikrát za den – minuta – dvě, aby nedošlo k prochladnutí stěn a nábytku.

S novými okny se musí uživatel stále učit žít a pak může využívat všech jejich předností.

V závěru předáváme několik rad, jak předejít vyšší vlhkosti a nezdravému klimatu obytných prostor:

Ø  větrejte – podle ročního období – ráno všechny prostory po dobu cca 5 minut                       (především ložnice),

Ø  větrejte – podle stupně vlhkosti ovzduší a ročního období, v průběhu dne navíc                      3 – 4x po dobu cca 5 minut,

Ø  v průběhu větrání ponechte okna široce otevřena, ne pouze vyklopena (tento způsob větrání zajistí efektivní výměnu vzduchu v nejkratším čase),

Ø v zimě nenechávejte ventilačky stále otevřeny

Ø  v průběhu větrání je vhodné z úsporných důvodů vypnout topení,

Ø  aby byla zachována dostatečná kapacita ovzduší pro vlhkost, pokojová teplota by neměla klesnout pod 20°C.

Správným větráním tak ušetříte energii, zabráníte stavebním škodám a zajistíte zdravé mikroklima obytných místností.

Menu