Úsporné nebo klasické

Lidé v domácnostech stále váhají s výměnou klasických žárovek za úsporné, protože pořizovací cena úsporných zdrojů je podstatně vyšší než u klasických žárovek. Mnozí však nemají představu, kolik můžou úspornými zdroji ušetřit.

Vybavení domácností nízko energetickými přístroji a úspornějšími světelnými zdroji může výrazně snížit náklady za spotřebovanou elektřinu a to v řádech tisícikorun.

Na trhu existují čtyři typy žárovek: klasické, halogenové, ECO halogenové a LED. Nejvýznamnější úspora při osvětlení v bytě se dosáhne LED žárovkami. Ty nejen spotřebují nejmenší množství energie, ale mají také nejdelší životnost. Oproti klasické 60W žárovce vydrží svítit LED žárovka při stejném režimu dvacetinásobně déle. I když je její pořizovací cena vyšší, tak se dosáhne jejím použitím mnohem větší úspory.

Úspora proti klasické žárovce 60W : LED 10W – cca 350 Kč/rok

Úspora proti klasické žárovce 75W : LED 12W – cca 440 Kč/rok

Pro výběr LED žárovek je jednak důležitý výkon žárovky a také teplota světla. U každé žárovky je přesná informace o počtu Kelvinů (K), která udává, jakou barvou bude žárovka svítit. V domácnostech je většinou preferována barva teple bílá, což odpovídá 2 700K. Žárovky pod tuto hodnotu jsou teplejší a syté a nad tuto hodnotu se blíží chladnému dennímu světlu (využití v kancelářích).

Výhodou LED žárovek je také možnost častého zapínání aniž to má vliv na životnost žárovky.

Této vlastnosti se dá s výhodou využít při osvětlení společných prostor (schodišť) bytových domů. Je to jedna z cest jak dosáhnout úspory nákladů na provoz domů. Zde je však zatím největší problém, že vzhledem k vyšší pořizovací ceně těchto zdrojů, je dána příležitost některým nenechavcům si vylepšit rozpočet svých vlastních domácností.

Stavební bytové družstvo již provedlo několik rekonstrukcí osvětlení schodišť s využitím LED žárovek, čímž se výrazně snížila spotřeba energie společných prostor u těchto domů.

V případě, že byste uvažovali o úpravě osvětlení společných prostor, přijďte na technický úsek družstva, kde se s Vámi velice rádi podělíme o získané zkušenosti a pomůžeme najít optimální řešení pro Váš dům.

Ing. Jiří Jančar

technický náměstek

Menu